Gürcüstan DTX-dən səs-küylü əməliyyat: 3 milyon dollarlıq uran satışı cəhdi ifşa edildi
Gürcüstan Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti son 36 saat ərzində ölkənin müxtəlif bölgələrində həyata keçirdiyi 13 fərqli cinayət işi üzrə 29 nəfəri məsuliyyətə cəlb edib.
Nüvə materialı ilə bağlı xüsusi əməliyyat
DTX-nin məlumatına əsasən, iki xarici ölkə vətəndaşı Kutaisidə 3 milyon ABŞ dolları müqabilində nüvə materialını qanunsuz yolla əldə edərək başqa ölkəyə daşımağı planlaşdırarkən yaxalanıb. Hazırda bu şəxslərin beynəlxalq əlaqələri araşdırılır.
Korrupsiya və vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə
Parallel olaraq keçirilən antikorrupsiya tədbirləri nəticəsində aşağıdakı faktlar ifşa olunub:
- Meşə təsərrüfatı: Qanunsuz meşə qırımı və xidməti səhlənkarlıq faktları üzrə Milli Meşə Agentliyinin İmereti və Martvili bölmələrinin əməkdaşları da daxil olmaqla 12 nəfər saxlanılıb.
- Rüşvətxorluq: Batumidə təmizlik idarəsinin rəhbəri və Laqodexidə merin nümayəndəsi rüşvət alarkən cinayət başında yaxalanıb.
- Tikinti və Torpaq: Tikinti əmsallarının (K2) qanunsuz artırılmasına görə 5, dövlət torpaqlarının saxta yolla özəlləşdirilməsinə görə isə 6 nəfər həbs edilib.
- Tender fırıldaqçılığı: Dövlət vəsaitlərini mənimsəyən və tender şərtlərini manipulyasiya edən 2 şəxs cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub.